HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta 123 devlet görevlisi azledildi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, alınan reform kararları çerçevesinde 123 bakan yardımcısı ile genel müdürün emekli olmasına veya görev yerlerinin değiştirilmesine karar verildiğini bildirdi.

İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Daha önce atılmasına karar verilen reform adımları çerçevesinde 123 bakan yardımcısı ve genel müdürün emekliye ayrılması veya görev yerlerinin değiştirilmesine karar verildi. Hizmet konusunda bir aksaklığın ortaya çıkmaması için, bu kişilerin yardımcıları geçici olarak vekaleten işlerini yürütecektir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, üst düzey yetkili maaşlarında düzenleme yapıldığı belirtilerek, “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı’nın aylık maaşlarının 6 bin 500 dolara, (8 milyon dinara) yardımcılarının 5 bin dolara, (6 milyon dinar) bakanlık ile onların seviyesinde olan yetkililerin maaşı ise yaklaşık 3 bin 200 dolara (4 milyon dinara) indirildiği” belirtildi.

Reform adımlarının devam edeceğine dikkat çekilen açıklamada, “Bakanlık ve diğer idari kurumlarda performansı az olan veya sorumluluklarını yerine getirmeyen yetkililer hakkında değişikler yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Irak Başbakanı İbadi, 16 Ağustos’ta ülkede, “yolsuzlukla mücadele ve reformlar” çerçevesinde bir dizi kararlar almıştı. Ülkede “geçmiş ve halihazırdaki” yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatını vererek, bunların incelenmesi için uzman hakimlerden oluşan bir komite oluşturulmasını isteyen İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.