HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta 2 ABD askeri öldürüldü

Irak’ta düzenlenen işgal karşıtı bir saldırıda 1 ABD askeri daha öldü. Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki bir askeri üsse yönelik havan saldırısı sırasında 1 Amerikan askerinin öldüğü, 2’inin yaralandığı bildirildi. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada Diyale’deki bir askeri üsse düzenlenen saldırıda bir askerin öldüğü belirtildi. Yaralı iki askerin ise bir sağlık merkezine taşındığı ve durumlarının iyi olduğu açıklandı.

İkinci bir açıklamada ise “çatışma ile ilgisi olmayan” bir nedenden ötürü Ninava eyaletinde başka bir askerin öldüğü bildirildi.

Yabancı güçlerin kayıplarını tutan icasualties.org sitesine göre Irak işgalinin başladığı 2003’ten bu yana resmi rakamlara göre 4 bin 384 ABD askeri öldü. 2009 yılı 150 ölümle Amerikan askerleri açısından en az şiddetin yaşandığı yıl olurdu. 2004’de 314, 2007’de ise 904 ABD askeri ölmüştü.

Amerikan yönetimi ise hem Irak hem de Afganistan’da verdiği kayıplarla ilgili tam bir sansür uyguluyor.Bağımsız kaynaklar gerçek ölü sayısının ABD’nin açıkladığının çok üstünde olabileceğini belirtiyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.