HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta 300 seçim merkezinin sonuçları iptal edildi

Irak’ta haklarında şikayet olan 300 seçim merkezinin sonuçları iptal edildi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, ülkede yapılan milletvekili genel seçimlerinde, 300’den fazla seçim merkezinin sonuçlarının iptal edildiğini açıkladı.

Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı Serbest Mustafa, kendilerine gelen şikayetleri değerlendirdiklerini belirterek, “Komiserlik, oyların sayımı ve sonuçlarla oynamaları nedeniyle 3 binden fazla sandık görevlisini yargıya sevk etti. Haklarında şikayet olan 300 seçim merkezinin sonuçları da iptal edildi” dedi.

Seçim işlemleri sırasında bazı hatalı uygulamaların olduğunu inkar etmeyen Mustafa, “Dünyanın izlediği Irak deneyimini suistimal etmeye çalışanlara örnek olması için basında isimlerinin açıklanması konusunda tereddüt edilmedi. Irak seçmeninin iradesiyle oynama girişiminde bulunanlar var ancak komisyon onları deşifre etti” diye konuştu.

Ülkede 30 Nisan’da yapılan genel seçimlerde 12 milyon 191 bin seçmen oy kullanmıştı. Seçimlerde 37 koalisyon ve 71 siyasi grubun oluşturduğu 107 listeden 9 bin aday, 328 sandalye için yarışmıştı. ABD’nin 2011’de ülkeden ayrılmasından sonra yapılan ilk seçim olma özelliği taşıyan parlamento seçimlerine katılım oranı yüzde 60 olarak açıklanmıştı.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı kesin sonuçlara göre hiçbir parti, hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu elde edemedi. Hükümeti kurmak için parlamentoda 165 sandalyeye sahip olmak gerekiyor. Bu çerçevede mevcut Başbakan Nuri el-Maliki’nin, koalisyona giderek yeniden hükümeti kuracağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.