HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta aşırı sıcaklar can aldı

Irak’ta son günlerde aşırı sıcaklardan dolayı 25’e yakın mülteci çocuk hayatını kaybetti.

Irak’ta aşırı sıcaklardan dolayı 25 mülteci çocuğun hayatını kaybetmesinin ardından, Irak parlamentosu mülteciler komitesi Perşembe günü bu ülke hükümetinden Iraklı mültecilere yardım için tüm imkanlarını kullanmasını istedi.

Irak Parlamentosu göç ve mülteciler komitesi başkanı Raad El Dehleki Irak parlamentosunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, sözkonusu komitenin önümüzdeki haftalarda bu konu üzerinde inceleme yapmak üzere maliye ve haberleşme bakanını çağıracağını belirtti.

Bu arada Muhacirler komitesi üyesi Henin Gudu da yaptığı açıklamada, Irak’ın muhtelif bölgelerindeki yerel yetkililerden, mültecilerin su ve elektirik ihtiyaçlarını karşılamalarını istedi.

Resmi veriler, Irak’ın muhtelif bölgelerinde üç milyonu aşkın mültecinin bulunduğunu gösterirken, sözkonusu mültecilerin büyük bir bölümünün boş arazilerdeki kamplarda çok zor şartlar altında yaşadıkları belirtiliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, başta Irak’ın kuzey ve batı bölgeleri olmak üzere ülkenin muhtelif bölgelerinde terör örgütü IŞİD’la savaşın devam etmesi sonucu, Iraklı mülteci sayısı dört milyonu aşkın ilan etti.

Irak’ın bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 50 derecenin üzerine çıktığı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.