HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta Baasçıların dönemi kapanmıştır

Irak İçişleri Bakanı Bulani, Baasçılar döneminin bu ülkede kapandığını vurgulayarak, Irak’ta yeni bir siyasi düzen kurulması ve eski olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi talebinde bulundu.

Irak İçişleri Bakanı Cevad El-Bulani “Gerçek şu ki, bu ülkede Basçıların dönemi kapandı artık. Buna göre, yeni siyasi düzenin geçmişteki acı etkileri unutturma ve iyi bir gelecek çerçevesinde kurulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Bulani bu konuda ayrıca “Gelecek Başbakanının vazifesi barışı güçlendirmek, güvenlik ortamını yaymak ve petrol-gaz kanunu gibi askıda kalan yasaların onaylanmaları için Parlamentonun siyasi erkânıyla ilişkilerini geliştirmektir. Çünkü bu ülkenin bu kanunlara ihtiyacı var. Başbakanın da kendi kabinesiyle devlet işlerini yürütmesi gerekiyor. Önemli olan uluslararası topluluk, Arap ve komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesidir” diye konuştu.

Irak İçişleri Bakanı daha sonra, Irak’ta terörle mücadele konusunun bölge ülkelerinin işbirliğini gerektiğinin altını çizerken “Irak’ta istikrar ortamı olması, şiddet ve tehlike tehlikesiyle karşı karşıya kalan bölge ülkeleri için önemli bir mesele” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.