HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta başbakan İbadi’nin başkanlığında acil güvenlik oturumu düzenlendi

Irak Milli Güvenlik Konseyi, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında ülkedeki durumu ele almak için acil olarak toplandı.

El’Alem kanalına göre, Irak başbakanlık ofisi yayınladığı bildiride, ”Dün gece Irak güvenlik bakanları komisyonunun Irak ordusu başkomutanı Haydar el’İbadi başkanlığında toplandığını’ bildirdi.

Bildiride, güvenlik oturumunda Irak’ın güvenlik durumunun ele alındığına yer verildi.

Bu arada Irak’ın Necef kenti emniyeti, sokağa çıkma yasağı uygulaması başlattı.

Öte yandan yerel kaynaklar ise göstericilerin dün gece kanundışı bir şekilde Necef havalimanının içine girmelerinden ötürü Necef havalimanında iç ve dış bütün uçuşların ikinci bir emre kadar iptal edildiği bildirildi.

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde iş, gençlerin durumu, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle devam eden halk gösterileri 6. gününe girdi.

Lübnan el’Meyadin tv kanalı da, Irak’ın güneyinde yer alan Misan eyaletinde polis ile göstericiler arasında çatışma çıktığını bildirdiler.

Daha önce başbakan Haydar el’İbadi, Basra eyaletinin önde gelen şahsiyetleri ve aşiret liderleriyle görüşmüştü. Irak başbakanı sözkonusu görüşmede, Basra halkına hizmet için bütün imkanların seferber edileceğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.