HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta Başbakan İbadi’nin “reform kararları” kapsamında yolsuzlukla suçlananların yurt dışına çıkışını yasakladı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin, “yolsuzlukla mücadeleyi” içeren reform kararları kapsamında yolsuzlukla suçlanan yetkililerin yurt dışına çıkışını yasakladığı belirtildi.

İbadi yaptığı yazılı açıklamada, yolsuzlukla mücadele kapsamında kurulan Şeffaflık Komisyonu’nun kamu malını çalma, devlet ve halkın taşınmaz malına tecavüzle suçlananların dosyasını ele aldığı, söz konusu kişilerin yurt dışına çıkışlarının yasaklandığı ve dosyalarının yargıya sevk edildiğini kaydetti.

Şeffaflık Komisyonu üyesi Muhammed Kevn ise mali ve idari yolsuzlukla itham edilenlerin yurt dışı yasağının, haklarında başlatılan soruşturma tamamlanana kadar geçerli olacağını dile getirerek, “Yolsuzlukla itham edilenler hakkında yurt dışı yasağı kararı çıkarılması Irak yasasının salahiyetleri kapsamındadır. Başbakan İbadi, söz konusu kararları uygulamaya koydu” dedi.

Irak Başbakanı İbadi, pazar günü ülkedeki reformlar çerçevesinde cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı makamlarının kaldırılması kararını almıştı. İbadi, ayrıca, ülkede geçmiş ve halihazırdaki yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatını vererek, bunların incelenmesi için uzman hakimlerden oluşan bir komite oluşturulmasını istemişti. İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.