HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta başbakan İbadi’ye destek gösterisi yapıldı

Bağdat’ta binlerce kişi, reform kararlarını açıklayan İbadi’ye destek gösterisi düzenledi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta binlerce kişi Tahrir Meydanı’nda toplanarak Başbakan Haydar el-İbadi’nin reform kararlarına destek amacıyla gösteri yaptı.

Irak bayraklarıyla İbadi’nin posterlerini taşıyan göstericiler, İbadi’nin yanında olduklarını belirterek daha adil bir Irak istediklerini ifade etti.

Tahrir Meydanı’ndaki göstericiler, “Güle güle Maliki”, “Güle güle Allavi”, “Güle güle Nuceyfi”, “Bu millet seninle, ey cesur İbadi”, “İbadi, hırsızlara karşı seninleyiz” sloganları attı ve reform kararlarına desteklerini dile getirdi.

Güvenlik güçleri Tahrir Meydanı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak olası terör saldırılarını engellemek için alana girmek isteyenleri sıkı aramalardan geçirdi.

Tahrir’deki gösteri sırasında Irak bayrağını taşıyan helikopterler de göstericilere destek için meydan üzerinde uçtu.

Göstericilerden Bağdatlı Ebu Yasir, İbadi’ye seslenerek, “Bu attığın reform adımının arkasındayız. Sana hem halk hem de dini merci Sistani yeşil ışığı yaktı ve devamını bekliyoruz” dedi.

“Üçüncü defadır Tahrir’e geliyoruz ve değişim istiyoruz” diyen Um Sakine adlı gösterici ise “Çocuklarımız için geleceği belli olan bir devlet inşa etmek istiyoruz. Irak’ın çıkarını düşünen her reformcunun yanındayız. Ülkemizi bulunduğu enkazdan kurtarmak istiyoruz. İbadi dürüst biridir ve umarız ki bu adımları yüzeysel reform şeklinde olmaz” ifadelerini kullandı.

Abdullah Ahmet adlı Bağdatlı da “Mutluyum çünkü bu kararlar 13 yıl boyunca ülkenin içini boşaltan yolsuzlukla mücadelenin ilk adımlarıdır. Endişeliyim çünkü korkarım ki bu reform adımı uygulanmadan burada biter. İbadi’ye ‘çabala ve kuvvetle vur ve kimseden korkma’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı İbadi, elektrik kesintileri ve diğer temel kamu hizmetlerindeki aksamaları protesto amacıyla düzenlenen ve son günlerde hızla ülke geneline yayılan gösterilerin ardından bugün reform niteliğinde önemli kararlar aldıklarını açıklamıştı. İbadi, bu kararlar kapsamında yönetim zafiyetinin giderilmesi ve yolsuzlukla mücadeleyi esas alan reformlar çerçevesinde cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılacağını bildirmişti.

İbadi, ayrıca Irak’ta geçmiş ve halihazırdaki yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatı vererek, bu dosyaların incelenmesi için de uzman yargıçlardan oluşan bir komite oluşturulmasını istemişti. Başbakan İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen ancak sık sık yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen “istisnai bütçe” uygulamasına da son verileceğini duyurmuştu.

İbadi’nin bu karalarına ülkedeki birçok siyasi ve dini liderlerle gruplardan destek geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.