HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta hükümet karşıtı fraksiyondan protestoculara destek

Al-Alam’in haberine göre, Basra’daki olaylar dolayısıyla dün gece saatlerinde Fetih Koalisyonu Başkanı Hadi el-Amiri’nin evinde olağanüstü bir toplantıda bir araya gelen hükümet karşıtı “El Bina” fraksiyonu üyeleri Basra’da sokaklara inen protestocuları destekleyerek Bağdat yönetiminden eylemcilerin isteklerine uymasını talep ettiler.

Söz konusu fraksiyon tarafından yayınlanan bildiride şu ifadeler yer alıyor: Basra vilayeti sakinleri son günlerde doğal haklarından yararlanarak, su ve elektrik başta olmak üzere kamu hizmeti koşullarıyla işsizlik gibi sorunların çözümü için geniş çaplı gösteriler gerçekleştiriyor.

Bidiri şöyle devam ediyor: Bağdat’tan gelişmeleri yakından takip etmeleri için ilgili bakanları bir an önce bölgeye sevk ederek sorunların hızlıca giderilmesine çalışmasını istiyoruz. Ekonomi ve Hazine Bakanlığı’ndan da Basra vilayetine gerekli bütçeyi tahsis etmesini talep ediyoruz.

“El Bina” fraksiyonu üyeleri ilaveten Basra’daki din alimleriyle aşiret liderlerinden zaman kaybetmeden bölgede huzurun yerleşmesi için harekete geçmelerini istediler.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.