HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta Hükümet Kurma Çalışmaları Devam Ediyor

Bina Koalisyonu’nu Sözcüsü Milletvekili Ahmed El Esedi, kurdukları Bina Koalisyonu’nun en büyük koalisyon olduğunu ilan ettiklerini belirtti.

Koalisyonun adının neden Bina konulduğuna değinen Ahmed El Esedi, Irak’ta yıllardır adaletsizliğin ve kuşatmanın sürdüğünü şimdi ise bir inşa aşamasına geçildiğini, bundan dolayı koalisyon için bu ismin tercih edildiğini ifade etti.

Ahmed El Esedi, Bina Koalisyonu’na farklı bölgelerden seçilmiş 153 milletvekilinin imza verdiğini söyledi.

El Esedi, güçlü ve en büyük koalisyonu kurduklarını son kararı ise Federal Mahkeme’nin vereceğinin altını çizdi.

NEVVAH KOALİSYONU: 180 MİLLETVEKİLİ DESTEK VERDİ

Öte yandan En Nevvah Koalisyonundan da bir açıklama geldi.

Nevvah Koalisyonu üyesi bir grup milletvekili yaptığı açıklamada, ‘Reform ve yeniden yapılandırma’ Koalisyonu olarak adlandırdıkları En Nevvah Koalisyonuna 180 milletvekilinin imza verdiği vurgulandı.

En Nevvah Koalisyonu üyesi milletvekilleri, Federal Mahkeme’nin 2010 yılında aldığı 25 numaralı kararı hatırlatarak, hükümeti kuracaklarına inandıklarını belirttiler.

En Nevvah Koalisyonu, koalisyonun içerisinde bulunan ittifakları da açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, Nasr İttifakı, Hikmetu’l Vatani Hareketi, Sairun İttifakı, El Vataniyye İttifakı, Türkmen Cephesi, Hristiyan ve Ezidi bileşenler, Abirun, El Karar El İraki İttifakı, Temettün İttifakı, Kimliğimiz Selahaddin oluşumu, El Anbar ve Ninova oluşumu, Bağdat İttifakı ve Kerkük Arapları İttifakı Mukteda Es Sadr ve Başbakan Haydar El İbadi’nin öncülüğünü yaptığı ittifakın içerisinde yer alıyor.

ERŞAD SALİHİ: HÜKÜMET ADALET VE EŞİTLİK TEMELİNDE KURULMALI

Yeni hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili Irak Türkmen Cephesi’nde açıklama yaptı.

Irak Türkmen Cephesi lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi yaptığı açıklamada, kurulacak hükümetin adalet ve eşitlik temelinde kurulması gerektiğini vurguladı.

Erşat Salihi, Türkmen Cephesi’nin önceki yıllarda çok fazla adaletsizliğe maruz kaldığını hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.