İslami Davet

Irak’ta İki Terörist Saldırısı; 170 Ölü Ve Yaralı

15 Eylül 2017 16:15

Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre; Perşembe günü Irak’ın güneyinde bulunan Nasiriye bölgesi yakınlarında bombalı araçla arka arkaya yapılan saldırılarda 3’ü İran vatandaşı en az 37 kişi şehit oldu. Saldırıları IŞİD terör örgütü üstlendi.

Güvenlik birimlerinden yapılan açıklamaya göre; iki saldırıya 10 terörist katıldı. Kanlı saldırılarda bir kontrol noktası ile bir lokanta hedef alındı. Otoyol kenarındaki restorana giren bir saldırgan üstündeki patlayıcıları infilak ettirdi. Polis kaynakları ise, üç veya dört saldırganın da Fedek Restoranındaki insanlara ateş açtığını bildirdi.

Irak’ın güneyinde bulunan bölge yetkililerince yapılan açıklamaya göre; şuana kadar Fedek Restoranına yapılan saldırıda 50 kişi şehit oldu 87 kişi de yaralandı. Iraklı kaynaklar ise, yaşanan iki terörist saldırısında toplam 80 Iraklının şehit olduğunu 90 kişinin de yaralandığını açıkladılar. İranlı ziyaretçiler Necef ve Kerbela’ya gitmek için genellikle bu güzergahı kullanıyorlardı.

Söylenenlere göre; İranlılar Kerbela’dan döndükten sonra Basra karayoluyla İran’a gitmeyi planlıyorlardı. Saldırının yapıldığı Fedek yolunda bulunan restoran İran ve Iraklı ziyaretçilere özel hizmet veriyordu.

Bombalı araçla yapılan ikinci saldırıda ise, güvenlik kontrol noktası hedef alındı. Verilen bilgilere göre; saldırgan asker üniforması giymişti. Bilgi kaynaklarınca verilen bilgilere göre; dün öğleden sonra yaşanan bu saldırının ardından bomba yerleştirilmiş bir araç Zi Kar ilinin yakınlarında patlatıldı. Irak İçişleri Bakanlığı da haberi doğruladı ancak saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısını henüz açıklama yapılmadı. Basra ve Zi Kar illerindeki güvenlik güçlerince acil durum ilan edildi ve bu bölgelerde güvenlik önlemleri artırıldı.

Diğer saldırılarda yaralanan 90 kişi hastanelere taşındı. Hastane kaynakları can kaybının artmasından endişe duyulduğunu açıkladılar.

Petrol sahalarıyla tanınan Nasıriye’nin bulunduğu Irak’ın güneyi, daha az terör saldırıları gerçekleşen bir alan olma özelliği taşıyor.

Irak’ta İki Terörist Saldırısı; 170 Ölü Ve Yaralı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık