HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak’ta IŞİD’in Tekrar Şekillenmesi Senaryoları

Bölgesel ve küresel medya organları Afganistan gelişmelerine ve Taliban grubunun bu ülkeyi ele geçirmesine odaklandığı bir sırada IŞİD terör örgütünün faaliyetleri son günlerde ve haftalarda iyice yoğunlaşmıştır.

Bu bağlamda Pazar günü  IŞİD teröristleri  Kerkük’e saldırarak  yedi emniyet gücü personelini  öldürdü, bir kaç kişiyi de yaraladı.  Bu bağlamda Iraklı kaynaklar da dün  Cerf el Nasr bölgesinde Babil eyaletinin Kuzeyinde, Haşdi Şabi’ye bağlı El Cezire operasyon kolu komutanının arkadaşları ile beraber yol kenarına yerleştirilen patlayıcı sonucu şehit düştüklerini bildirdi. 

Buna paralel olarak  yine Haşdi Şabi komutanlarından biri de  IŞİD terör örgütünün faaliyetleri ve saldırılarının arttığını bildirerek  kimi bölgelerde IŞİD teröristlerinin yeni silahlar ve gelişmiş teçhizatlar ile donatıldığını  ve geçen yıla göre daha tehlikeli bir durumda oldukları hususunda uyarılarda bulundu. 

Medyada yayımlanan bilgilere göre,  IŞİD terör örgütü  tekrar ayağa kalkmak istiyor. Bu bağlamda  kimi gizli eller,  kimi durumlarda da açıktan  bu terör örgütüne destek sağlamaktadır. Bu çerçevede,  son dönemde  Irak parlamento temsilcisi Erşed El Salihi   IŞİD terör örgütünün aktifleşmesi hususunda uyarılarda bulunmuş ve bu terör örgütünün son sıralardaki saldırılarının  geri dönüş ışıklarını yaktığını belirtti. 

Mevcut durumda, yaklaşık bir ay sonra Irak’ta parlamento seçimlerinin düzenleneceği ortamda,  IŞİD’in Irak’a  geri dönmesi hususu, bu terör örgütünün destekçileri ve hamileri ile ilgili soruları da tekrar tazelemektedir.   Mevcut koşullar altında    Irak durumu ile ilgili  öne sürülebilen anahtar kelimelerden biri de  Irak’ın güvensizleştirilmesi projesidir. 

 Görünen o ki  Irak’taki mevcut durum ve koşullar  öyle ki  kimi taraflar,  mevcut koşulların devam etmesini  kendi zararlarına ve Irak’ta destekledikleri grupların zararına görmektedir.  Bu yüzden de  bu aktörler  oyunu bozmak ve yeni koşullar ortaya çıkarmak istiyorlar. 

 Bölgedeki hızlı gelişmelerden yola çıkarak  Irak’ta IŞİD terör unsurlarının saldırılarını yoğunlaştırmasının  mevcut dönemde  bir kaç nedeni olduğu belirtilebilir. 

İlk olarak, bu saldırılardan güdülen amacın  Irak’ın güvensizleştirilmesi olduğu ardından da  Haşdi Şabi güçlerinin zayıf olduğu algısının yaratılmasıdır.  IŞİD’in destekçilerinin hedefi aslında  Haşdi Şabi girişimlerinin  sonuçsuz olması algısını yaratmak ve seçimlerin eşiğinde Iraklı oy verenleri  etkilemektir.  Çünkü teröristler ve destekçileri   Haşdi Şabi’nin ne kadar sevildiğini ve  el üstünde tutulduğunu bilmektedir. 

Irak’ta terör saldırılarının  devam etmesinin ikinci nedeni, ülkenin güvensizleştirilmesi sonucu Amerikan askerlerinin bu ülkede kalma mazeretinin uydurulmasıdır.  Bu bağlamda Amerika sözde güvenlik ve emniyet güçlerini eğitmek bahanesi ile  varlığını bu ülkede sürdürmek istiyor.  

Üçüncü neden ise, bu saldırılar ile  Irak başbakanı Mustafa El Kazımi’ye yönelik  baskıların azaltılmasıdır. Çünkü  Irak halkı ve siyasi grupları,   Irak hükümetinden parlamentonun kararını uygulamasını bekliyorlar ve Amerikan güçlerinin ülkeden çıkması doğrultusunda çalışmasını istiyorlar.  Aslında saldırıların devam etmesi halinde El Kazımi hükümetine yönelik  baskılar da bir nebze bile olsa azalacaktır. 

Bu yüzden IŞİD teröristlerinin saldırılarının perde arkasındaki senaryo  Amerika ve bölgesel ortak rejimleri lehine olduğu belirtiliyor.

Bu bağlamda  Irak Ketaib Hizbullah  Hareketi güvenlik  sorumlusu ve askeri sözcüsü Ebu Ali El Askeri  Twitter’dan bir mesaj paylaşarak   Kerkük’teki son IŞİD eylemlerine  tepki gösterip ” bu tür terör girişimleri  Suudi Arabistan ve BAE’nin kılavuzluğunda gerçekleştirilmektedir.” vurgusunda bulundu. 

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.