İslami Davet

Irak’ta Kürt bölgesinin referandumu protesto edildi

11 Eylül 2017 19:56

Irak’ın doğusunda yer alan Diyale eyaletine bağlı Mendeli şehri sakinleri, Irak kürt yönetiminin bu bölgenin Irak’tan ayrılmasına dair 25 eylül’de düzenleyeceği referandumu protesto ettiler.

Irak Sumeriye News kanalına göre, Mendeli şehir konseyi üyelerinden Haydar el’Mendelavi, protesto gösterisinde yaptığı konuşmada, halktan bu referanduma katılmamalarını istedi.

Barışçı gösteriye, aşiretlerin önde gelenleri, kültür çevreleri, tanınmış kişiler de katıldı.

Alınan haberlere göre, göstericiler Mendeli’de Irak Yerel Kürt yönetimi bayrağını indirirken Irak bayrağını göndere çektiler. Son zamanlarda yine Mendeli şehri, referanduma karşı büyük bir gösteriye sahne olmuştu.

Bu arada Irak meclisinde, Irak Kanun Devleti Koalisyonu üyesi Aliye Nesif Irak yerel kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin referandumdan hedefinin Kerkük dahil ülkenin bir çok bölgesini Irak Kürdistan bölgesine ilhak etmek olduğunu söyledi.

Aliye Nesif, kürt bölgesinin Irak’tan ayrılmasını içeren referandumun asıl ve stratejik hedefinin, İsrail’in güvenliğini garanti etmek ve İsrail’e bağlı yeni bir küçük devlet oluşturmak olduğunu söyledi.

Yukarı Çık