HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

Irak’ta mezhep çatışmaları sona ermiştir

Amerikan güçlerinin Irak’taki bütün yerleşim birimlerinden çekilmesine bir gün kala açıklamada bulunan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkesinde mezhep çatışmalarının ‘bir daha ortaya çıkmamak üzere’ bittiğini söyledi.

Amerikan güçlerinin Irak’taki bütün yerleşim birimlerinden çekilmesine bir gün kala İçişleri ve Savunma bakanları ve üst düzey yetkilileriyle bir araya gelen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, terörün Irak ve Irak halkının birlik ve beraberliğini hedef aldığını belirtti.

Terör eylemleriyle mezhep çatışmalarının yeniden körüklenmeye çalışıldığını kaydeden El Maliki, “Mezhep çatışmaları bir daha ortaya çıkmamak üzere bitti” dedi.

Halkın desteğiyle güvenlik güçlerinin mezhep çatışmalarının üstesinden geldiğini ifade eden Irak Başbakanı, “Terörist gruplar, bir daha gelmemek üzere giden mezhep çatışmalarını geri getirmeye çalışıyor. Bunu asla beceremeyecekler. Siz güvenlik güçleri mensuplarımız, ülkenin bütünlüğü, halkın güvenliği için kanunlara uygun ve insan haklarına bağlı kalarak teröristlere karşı mücadelenizi azimli bir şekilde sürdürmeye devam edin” dedi.

Bu arada, Amerikan güçlerinin yerleşim birimlerinden çekilme işlemine değinen El Maliki, Amerikan tarafının güvenlik anlaşmasına bağlı olduğunu belirtti ve Amerikan güçlerinin yerleşim birimlerinden çekilme için son tarih olan 30 Haziranı “ulusal egemenliğin başladığı gün” olarak nitelendirdi.

El Maliki, “Egemenliği geri almamızdan daha önemli olan bu egemenliği ülkede yerleştirmek ve pekiştirmektir. Egemenliği yerleştirdikten sonra ülkemizin inşa ve imarına yönelmemiz gerekir. İdari ve mali yolsuzluğun yanı sıra en tehlikeli yolsuzluk türlerinden bir olan siyasi yolsuzluğa karşı mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürmeliyiz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.