HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ta oy depolama merkezindeki yangınla ilgili 4 kişiye tutuklama kararı

Irak’ta bir mahkeme, Bağdat’ta oy depolama merkezinde çıkan yangınla ilgili olarak 3’ü polis 4 kişi hakkında kasıtlı yangın çıkarmadan dolayı tutuklama kararı verdi.

Irak televizyonu konuyla ilgili verdiği haberde, 4’ncü kişinin Irak Yüksek Seçim Komisyonu memuru olduğunu bildirdi.

Bu arada Irak başbakanı Haydar El’İbadi, yayınladığı bildiride, bu yangının Irak’ın güvenliği ve demokrasisine darbe indirmek için bir komplo olduğunu bildirdi.

Öte yandan Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimin galibi Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, Bağdat’ta oy depolama merkezinde çıkan yangınla ilgili “Irak’ta iç savaş çıkarmak için Iraklılar’ı sattılar” dedi.

Bağdat’ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda çıkan yangından sonra seçimlerin yeniden yapılması için çağrı yapıldı. Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi Bağdat’ta seçim sandıklarının bulunduğu depoda yangın çıkmasının ardından seçimlerin yeniden yapılması çağrısında bulundu. Cuburi yaptığı yazılı açıklamada, yangının, Irak halkının iradesini değiştirmek, halkı aldatmak ve oylarda sahtecilik yapmak için “kasıtlı” olarak çıkarıldığını belirtti.

Bu arada Bağdat Operasyonlar Komutanı Celil er-Rubayi ise yaptığı açıklamada, yangının oy pusulalarının bulunduğu sandıkları etkilemediğini, sadece elektronik sayım cihazlarının yakıldığını ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.