HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak’ta seçim sonuçlarına karşı protestolar

Iraklı kaynaklar, seçim sonuçlarına karşı protesto gösterilerinin yapıldığını bildiriyor.

El-Ahd haber sitesine göre Salı günü, bazı Iraklı partilerin Irak seçimlerinin sonuçlarını kabul etmemesinin ardından Irak kaynakları, Irak’ın doğusunda yer alan Diyale eyaletine bağlı Halis şehrinde gösterilerin yapıldığını bildirdiler.

Seçim sonuçlarını protesto eden göstericiler Kerkük’ten Bağdat’a giden yolu trafiğe kapattı.

Gösteri, Fetih koalisyonu, İslam Partisi ve Irak Yurtseverler Birliği de dahil olmak üzere bazı Irak partilerinin seçim sonuçlarını protesto etmesi sonrasında geldi.

Irak’taki El Fetih koalisyonu başkanı Hadi el-Amiri dün yaptığı açıklamada, “Her ne pahasına olursa olsun, bu yanlış sonuçları kabul etmeyeceğiz ve adaylarımızın ve seçmenlerimizin oylarını tüm gücümüzle savunacağız.” dedi. 

Irak Fetih Koalisyonu başkanının açıklaması, Şii Partiler Koordinasyon Konseyi’nin Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nu protesto eden bir açıklama yayınlamasının ardından geldi.

Irak’ta 10 Ekim’de düzenlenen erken genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Mukteda es-Sadr’a bağlı Sadr Grubu, 329 sandalyeli Mecliste 73 sandalye elde ederek birinci parti oldu. Sadr Grubu’ndan sonra Mecliste ikinci sırada 38 sandalyeyle eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi liderliğindeki Takaddüm Partisi yer aldı. Eski Başbakan Nuri Maliki başkanlığındaki Kanun Devleti Koalisyonu ise 37 sandalye ile üçüncü parti oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.