HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’taki cezaevi baskınlarında 56 kişi öldü, 500 tutuklu kaçırıldı

Irak’ta Ebu Gureyp ve Taci cezaevlerine yönelik düzenlenen saldırılarda çoğu El Kaide militanı olmak üzere 500 tutuklu kaçırıldı. Cezaevine yönelik saldırıda 56 kişi de hayatını kaybetti

Başkent Bağdat’ta bulunan Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine yönelik önceki gece düzenlenen saldırıda yaklaşık 500 mahkum kaçırıldı. Ülkenin en sıkı korunan iki büyük cezaevine yönelik saldırıda 26 güvenlik görevlisi, 20 militan ve 10 da tutuklunun öldüğü, yaklaşık 50 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yerel saatle 01.00 sularında başlayan baskınlarda, ilk önce bomba yüklü araçlar ve intihar bombacıları güvenlik kapılarına saldırdı. İçeriye havan topu ve el bombası atan saldırganlar, bir yandan da ağır silahlarla ateşe başladı. Bu sırada tutuklular cezaevinde yangın çıkararak ayaklanma başlattı. İçeri sızan intihar bombacıları da tutukluları dışarı çıkardı. Saldırıların ardından yaklaşık 500 mahkumun kaçırıldığı öne sürüldü.

Irak Adalet Bakanlığı ise baskınlarda 100 mahkum cezaevlerinden kaçmayı başardığını duyurdu. Kaçırılan mahkumların neredeyse tamamının El Kaide militanı olduğu kaydedildi. El Kaide militanlarının üst düzey yöneticilerin de kaçanlar arasında bulunduğu bildirildi. Baskınları henüz üstlenen çıkmadı. Ancak kaçırılanların El Kaide militanı olması nedeniyle baş şüpheli olarak terör örgütü El Kaide gösterildi.

Iraklı güvenlik güçleri firarileri arama operasyonlarına başladı, ama herhangi bir yakalama haberi bildirilmedi. Bazı haber kaynaklarından kaçırılan El Kaide tutuklularının Suriye’nin kuzeyine gönderileceği ileri sürüldü.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.