HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’taki saldırılarda ölü sayısı 41’e yükseldi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ve Telafer’de birbirine yakın zamanlarda düzenlenen saldırılarda en az 41 kişi hayatını kaybetti.

Irak’ın kuzeyindeki Telafer kentinde gerçekleştirilen saldırıda 34 kişi yaşamını yitirirken, 60 kişi de yaralandı. Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen saldırıda ise 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Irak’ı 2003 yılında işgal eden Amerikan askerlerinin bu ay başında Irak sokaklarından üslerine çekilmesinin ardından geçen kısa süre içerisinde ülkedeki saldırılarda artış oldu. En son bir gün önce Musul kentinde meydana gelen saldırıda 16 kişi ölmüş ve onlarca kişi yaralanmıştı.

Bugün de Irak’ın başkenti Bağdat’ta ve Telafer kentinde birbirine yakın zamanlarda saldırılar düzenlendi. Bağdat’ın kuzeybatısındaki Telafer kentindeki saldırı, yerel saatle sabah 06:30 civarında meydana geldi. Irak polisi, Bağdat’ın 420 kilometre kuzeybatısındaki Telafer’de, bir intihar bombacısının kendisini havaya uçurduğunu, saldırının ardından çevredeki insanların olay yerine toplandığı sırada ise ikinci bir patlamanın meydana geldiğini belirtti.

Bağdat’taki saldırı ise yerel saatle 07:30 sularında meydana geldi. Kentin Şiilerin yoğunlukta bulunduğu Sadr semtinde meydana gelen saldırının bir pazar yerinde düzenlendiği belirtildi.

Her iki saldırıda da bombaların, çöp yığınlarının altına saklandığı açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.