HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’taki son çatışmalardan sonra ateşkes yapıldığı iddia edildi

Irak’ın Selahaddin iline bağlı Süleyman Beg bölgesinde silahlı gruplarla Irak yönetimi arasında ateşkese varıldı, silahlı grupların kenti terk edeceği açıklandı.

Irak’ın Selahaddin kentine bağlı Süleyman Beg beldesini kontrol altına alan silahlı gruplarla Irak güvenlik güçleri arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı ve silahlı grupların kenti terk etmeyi kabul ettikleri bildirildi.

Sumeriye televizyonuna demeç veren aşiret liderlerinden Abdulkerim el Beyati, Selahaddin ili Valisi Ahmed Abdullah, hükümet temsilcileri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ali Gaydan’ın Süleyman Beg’deki silahlı grupları temsilen aşiret liderleri ile bir toplantı yaptığını belirterek toplantıda ateşkes yapılması ve silahlı grupların kenti terk etmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Ateşkesin şartlara bağlandığını belirten Abdulkerim Beyati, bu şartlardan en önemlisinin Irak ordusunun kent dışına çekilmesi ve silahlı gruplar beldeden çekilirken hiçbir müdahalede bulunmaması olduğunu söyledi.

Selahaddin ili Valisi Ahmed Abdullah da düzenlediği basın toplantısında Başbakan Nuri el-Maliki’nin Süleyman Beg beldesindeki krizin yönetimi konusunda kendisine tam yetki verdiğini belirterek güvenlik yetkilileri ve yerel aşiret liderleri ile yaptıkları toplantının olumlu geçtiğini, Huveyce’de yaşanan olayların burada da tekrar edilmesinin istenmediğini söyledi.

Selahaddin Valisi Ahmed Abdullah, Süleyman Beg’deki silahlı gruplara herhangi bir çatışma yaşanmadan beldeyi terk etmeleri için süre verildiğini söyledi.

Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu beldesi belediye başkanı da 24 Nisan’da silahlı gruplarla yaşanan çatışmalarda 5 Irak askerinin öldüğünü, 20’sinin de yaralandığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.