HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’tan Blackwater kararına tepki

Irak’ta görev yapan ABD’nin özel cinayet şirketi Blackwater Worldwide’ın 5 çalışanı hakkında ABD’de açılan davaya bakan hakim, ABD hükümetinin usulsüzlükler yaptığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Bağdat’ın Nisur Meydanı’nda halkın üzerine ateş açarak 17 silahsız Iraklı’yı öldürmekle suçlanan 5 Blackwater çalışanına yöneltilen tüm suçlamalar düşürüldü. Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, davayı düşürme kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “kararı teessüfle karşıladıklarını” bildirdi.

Irak’ta görev yapan özel güvenlik şirketi Blackwater Worldwide’ın 5 çalışanı hakkında ABD’de açılan davaya bakan hakim, ABD hükümetinin usulsüzlükler yaptığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

ABD Bölge Yargıcı Ricardo Urbina, Irak’ın başkenti Bağdat’ın Nisur Meydanı’ndaki bir kavşak noktasında halkın üzerine ateş açarak 17 silahsız Iraklı’yı öldürdükleri suçlamasıyla yargılanan 5 Blackwater çalışanına yöneltilen tüm suçlamaları düşürme kararı aldığını bildirdi.

Suçlamaları düşürme kararını, savcıların Adalet Bakanlığı danışmanlarının tavsiyelerini göz ardı etmeleri ve hazırladıkları iddianameyi bazı sanıklardan dokunulmazlık vaadiyle aldıkları ifadelere dayandırmaları nedeniyle aldığını kaydeden Urbina, bu durumun yargılanan kişilerin anayasal haklarını ihlali olduğunu söyledi.

ABD hükümetinin açıklamalarını “çelişkili, inanılmaz ve güvenilir olmaktan uzak” olarak niteleyen Urbina, Adalet Bakanlığının savcılar heyeti başkanı Ken Kohl ve diğer savcıları uyarmasına karşın, iddia makamının söz konusu uyarıları “kasten göz ardı ettiği” kanaatinde olduğunu belirtti.

Kararın okunmasının ardından açıklamada bulunan Adalet Bakanlığı sözcüsü Dean Boyd, bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını, davanın düşürülmesine gerekçe olan görüşü gözden geçirme ve önlerindeki seçenekleri belirleme sürecinde olduklarını bildirdi.

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, ABD mahkemesinin davayı düşürme kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “kararı teessüfle karşıladıklarını” bildirdi.

Mahkemenin verdiği karar nedeniyle Irak hükümetinin cesaretinin kırıldığını kaydeden Debbağ, “Irak hükümeti söz konusu kararı teessüfle karşılıyor. Irak’taki uzmanlarca yapılan soruşturmalar, Blackwater’da görevli koruma görevlilerinin cinayet suçu işlediklerini ve kendilerini güç kullanmaya zorlayan herhangi bir tehdit olmadığı halde silah kullanarak kuralları çiğnediklerini net bir şekilde doğrulamıştır” ifadelerine yer verdi.

Iraklı bir kişiyi öldürdüğünü ve bir kişiyi yaraladığını itiraf ederek, birlikte çalıştığı arkadaşlarını ihbar eden 6. Blackwater çalışanı Jeremy Ridgeway’in de davanın reddedilmesi kararından yararlanıp yararlanmayacağı henüz açıklık kazanmadı.

Yargıç Urbina’nın, diğer Blackwater çalışanlarıyla birlikte yargılanması halinde kendisi aleyhine açılan dava otomatik olarak düşecek olan Ridgeway’in itiraf karşılığında daha az ceza istemiyle yargılanmasını öngören iddia makamıyla anlaşmasını, davanın düşürülmesi kararından ayrı tutup tutmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Blackwater’da çalışan eski ABD deniz piyadeleri Donald Ball, Dustin Heard, Evan Liberty, eskiden ABD Kara Kuvvetlerinde çavuş rütbesiyle görev yapan Nick Slatten ve Kara Kuvvetleri eski deneyimli askerlerinden Paul Slough, adam öldürmek ve silahlara ilişkin kuralları ihlal etmek suçlarından 30 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu.

İddia makamının mahkeme yargıcının verdiği kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.