DünyaHaberlerIrakOrtadoğu

Irak’tan Halkın Münafıkları’na ağır darbe, 260 yaralı

Irak güvenlik güçleri, İranlı muhalif Halkın Mücahitleri(Münafıkları)Örgütü’nün (HMÖ) Irak’taki Eşref kampına operasyon düzenleyerek kampın kontrolünü ele aldığı, çıkan olaylarda en az 260 kişinin yaralandığı bildirildi.

Irak polisi, Bağdat’ın kuzeyinde Diyala bölgesinde yer alan kampın kontrol altına alındığını, çıkan olaylarda 200 HMÖ üyesi ile 20’si ağır 60 güvenlik görevlisinin yaralandığını, kampta yaşayan 50 kadar kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.

Irak ordusundan yapılan açıklamada, kampa, zora başvurmadan barışçı yollarla girmek için HMÖ ile yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Irak ordusunun güç kullanarak girdiği ve kampın girişiyle içini tamamıyla kontrol altına aldığı kaydedildi.

3 bin 500 kişinin yaşadığı kamp, 1980’li yıllarda inşa edilmişti.

Bu arada HMÖ’den yapılan açıklamada, kampta yaşayan 4 kişinin vurularak öldürüldüğü, 300 kişinin yaralandığı ve 29 kişinin tutuklandığı belirtildi. Irak polisi ise ölenlerin olduğunu yalanladı.

Irak’taki ABD birliklerinin komutanı Korgeneral Ray Odierno, kampa operasyon düzenlenmesine şaşırdığını belirterek, Iraklı yetkililerin şimdiye dek İranlı muhaliflere “insani bir biçimde muamele ettiğini” kaydederek, “Bunu yapacaklarını bilmiyorduk” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.