HaberlerİranOrtadoğu

İran, 2.Dünya savaşındaki zararlarının telafisini istedi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bürosu Başkanı İsfendiyar Rahim Meşai, İran’ın Birinci ve İkinci Dünya Savaşından kaynaklanan zararlarını telafi etmek için resmi talepte bulunduğunu belirtti.

Bir toplantıda konuşan Meşai, o döneme ait belgelerin toplanması için değerli aydınların ve araştırmacıların çabalarına işaret ederek “cumhurbaşkanının direktifleriyle Birinci ve İkinci Dünya Savaşından kaynaklanan zararlar incelenmeye alındı. Bu konuda, belgelerin toplanması ve ulusal ve uluslar arası hakların takip edilmesi gibi çeşitli alanlarda takip edilmektedir ve yakında bu girişimler büyük milletimize bildirilecek” dedi.

İki dünya savaşında da İran’ın maddi ve manevi zararlara uğradığını vurgulayan Meşai “birçok kadın ve erkek işgal yıllarından bugüne birçok yarası var. Savaş zararları maddi, can ve ruhsal açılardan çok büyük ve İran milleti için bu haklarını elde etme hakkı saklıdır. Maddi olarak zararların telafisi sadece tazminatın bir parçasıdır. Bu işin asıl amacı, bir milletin haklarını elde etmedeki cesareti, direnişi ve uyanıklığını göstermektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.