HaberlerİranOrtadoğu

İran 3 erki başkanları oturumunda ABD tehdidi ile mücadele ele alındı

İran’da İktisadi Koordine Yüksek Konseyi’nin dün cumhurbaşkanlığının başkanlığında yapılan üçüncü oturumunda,yargı, yasama ve yürütme başkanları, Amerika’nın İran’a yönelik iktisadi tehditlerine karşı muhtelif senaryoları ele aldılar.

Bu bağlamda, İran’ın ABD’nin muhtemel yaptırımları ile karşı karşıya kalması ve insanların yaşamlarının üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri, ülke üretimi ve hükümet bütçesi yönetimi üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için uygun önlemler alınmıştır.

Sözkonusu konseyin üçüncü toplantısında, ülkedeki yasal aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadeleye yönelik yasal ortamlarda ciddi önlem alma ihtiyacı ve uluslararası bankacılık işbirliğinin genişletilmesi ve bu bölgedeki ABD çıkardığı engellemelere karşı mücadelenin benimsenmesi de onaylanmıştır.

Ayrıca, ülkenin ihtiyaç duyduğu benzinin üretim ve tüketiminde mümkün olan en kısa sürede kendine yeterliliğini sağlamak ve enerji nakli alanındaki savunmasızlığın önlenmesi ve halkın ihtiyaçlarını karşılaması için bütçenin temin edilmesi planı önerileri incelenmiştir.

Bilindiği gibi ABD başkanı Trump, 8 Mayıs 2018’de ABD’nin nükleer anlaşmadan çekildiğini bildirmiş ve ayrıca İran’a yönelik temelsiz iddiaları tekrar ederek, önümüzdeki üç ila altı ay boyunca nükleer yaptırımların yeniden başlayacağını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.