BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran 35 bin km uzaklığındaki yörüngeye uydu yerleştirecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, İran’ın yakın gelecekte yeryüzünün 35 bin km’sinde yer alan yörüngede uydu yerlerştireceğinin haberini verdi.

Cumartesi günü bazı üniversite hocaları ve bilim adamlarıyla bir araya gelen ve onların çabalarından ve zahmetlerinden dolayı takdirlerini dile getiren İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, bir milletin, onura, iktidara, ilerlemeye ve saadete erişmesi için ilim ve bilim alanlarda başarılı olmasından başka çaresi olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad konuşmasının bir bölümünde, insanoğlunun tarihi getirilerinin gerçekleşmesinde engel oluşturan emperyalistin kamuoyu üzerindeki etkisi bugün o kadar güçlüdür ki saldırganlar ve cellatlar ödüllendirilmekte olduklarını dile getirdi.

Konuşmasının devamında İran’ın uzay-hava sanayisi alanında elde ettiği getirilere işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın uzay-hava sanayisinde yakın gelecekte en önemli iki olaya imza atacağını, bunun birincisi 2 ila 3 yıl sürede yeryüzünün 35 bin km’sinde yer alan yörüngeye bir uydu yerleştirmek ve ikincisi ise 2025 yılında İran’dan uzaya insan göndermek olduğunu ilan etti

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.