HaberlerİranOrtadoğu

İran: 5+1 grubu ile müzakereler için tarih ve yer önerisi bekliyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın Ashton’a cevap verdiğini, 5+1 ile müzakereler için tarih ve yer önerisinin beklendiğini söyledi.

Mihmanperest yapılan haftalık basın toplantısında, ABD tarafından ve Barak Obama’nın imzasıyla İran Merkez Bankası’na yaptırma tepkisinde, hali hazırda Amerika ve İran arasında bankacılık işlemlerinin bulunmadığına işaret ederek, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti aleyhine hasmane girişimlerinin İran halkının zihinlerinde kalacağını söyledi.

Mihmanperest, Amerikan makamları tarafından İran halkına baskı uygulamak amacıyla yapılan girişimlerin, esas hak ve hedefler konusunda, büyük İran milletinin iradesi üzerine tesir edemeyeceğini belirtti.

Elbette ki İran’ın, Amerika ile bankacılık ve ticaret ilişkileri olmadığını belirten Mihmanperest, bu konunun daha çok siyasi ve propaganda çerçevesinde şekillendiğini söyledi.

Amerika’nın baskısı altında yol almakta olan ülkelerin, milli menfaatlerini, meşru olmayan baskılar altında ve Amerikan menfaatleri uğruna kaybetmemelerine dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

İran halkının bu tür hasmane eylemleri unutmayacaklarını belirten Mihmanperest, bu tarz girişimlerin İran’ın gelişmesinin bir göstergesi olduğunu ve bu baskılardan daha hızlı gelişme için istifade edeceklerini vurguladı.

Diğer taraftan, Pakistan tarafından 3 İranlı sınır görevlinin tutuklanması konusunda ellerinde detaylı bilgi bulunmadığını söyleyen Mihmanperest, komşu Pakistan sınırında meydana gelen bu hadise ile ilgili takip ve müzakerelerin sürdürğünü söyledi.

Sözcü, Suriye’de kaçırılan İranlı mühendislerin vaziyeti hakkındaki bir soruya da, eldeki son elde edilen enformasyon doğrultusunda Suriye’de kaçırılan 7 kişinin sağlık durumlarının çok iyi olduğu şekinde cevap verdi.

Mihmanperest, İran’ın 5+1 ile müzakeresi konusundaki soruya da İran’ın Ashton’a cevap verdiğini ve Ashton tarafından toplantı tarihi ve yeri konusunda önerinin beklenmekte olunduğunu açıkladı. Zaman ve mekan belli olduktan sonra da İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Celili’nin ve müzakereci heyetin temaslar yoluyla müzakereler konusunda nihai anlaşmaya ulaşacağını söyledi.

Mihmanperest, İran’da Amerikan casusların tutuklanması ve insansız modern casusluk uçağının ele geçirilmesinin Amerika’yı dünyada itibarsızlaştırdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.