HaberlerİranOrtadoğu

İran: 5+1 grubu ile müzakereler Türkiye’de yapılabilir

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, “Geçen gün Türkiyeli dostlarımıza 5+1 müzakerelerinin Türkiye’de yapılabileceğini söyledik” dedi.

Singapur Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 5+1 grubuyla yapılacak müzakerenin nerede olacağı sorusunu cevaplandıran Mutteki, “Bu mekanın Türkiye olmasını onayladık” şeklinde karşılık verdi.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, “Geçen gün Türkiyeli dostlarımıza 5+1 müzakerelerinin Türkiye’de yapılabileceğini söyledik” dediği açıklamasında müzakerelerin tarihi ve gündem maddeleri hakkında da yakında uzlaşma sağlanmasını temenni etti.

Geçtiğimiz günlerde AB Dışişleri Temsilcisi Catherine Ashton da, İran’ın 10 Kasımdan itibaren müzakerelere hazır olduğunu açıklamış, ama Batı basını bunun İran tarafından onaylanıp onaylanmadığının kesinleşmediğini yazmıştı.

İran’la 5+1 grubu arasındaki en son oturum Ekim 2009’da Cenevre’de gerçekleşmiş, ama Batı ülkelerinin bu oturumda, İran’ı diğer ülkelerden ayıran standartlar ve dayatmalara başvurması üzerine İran, tarafsız bir tutum olmadığı sürece bu oturuma bir daha katılmayacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.