HaberlerİranOrtadoğu

İran, 5+1 Grubu’yla müzakerelerine olumlu ve ciddiyetle bakıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Avrupa-Amerika İşleri Yardımcısı “İran, 5+1 Grubu’yla müzakerelerine olumlu ve ciddiyetle bakıyor” dedi.

İran’ı ziyarete gelen Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Paraske Dimitrius dün Tahran’da, Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika İşleri Yardımcısı Macid Tahtırevançi’yle görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Dimitrius bu ziyarette, ülkesinin İran’la ilişkilerini geliştirmek istediğini belirtirken “İran’la çok eski ve geleneksel ilişkileri olan bir ülke olarak Yunanistan bugün de bu ülkeyle ilişkilerini geliştirmekten memnuniyet duyacak” dedi.

Dimitrius ayrıca, Yunanistan’ın gelecek miladiyılın başında Avrupa Birliği’nin (AB) Dönem Başkanlığı görevini üstleneceğine değinerek, İran’la Yunanistan’ın bölgesel ve uluslararası çeşitli konularla ilgili istişarelerde bulunmalarını istediğini ifade etti.

Bu görüşmede Dışişleri Bakanlığı Avrupa-Amerika İşleri Yardımcısı Tahtırevançi de yaptığı konuşada, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden memnuniyet duyacağını belirterek “Avrupa’nın enerjisini temin eden ülkelerden biri olarak İran, Yunanistan’la ilişkilerini özellikle gaz ve petrol alanında geliştirmekten yana” dedi.

Tahtırevançi konuşmasının devamında, İran’la 5+1 Grubu arasında yapılan nükleer müzakerelere değinerek “İran, 5+1’le müzakerelerine olumlu ve ciddiyetle bakıyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.