HaberlerİranOrtadoğu

İran: 5+1 ülkeleri Erak reaktörü projesine yardım edecek

İran ile P5+1 ülkeleri, Erak ağır su reaktörünün yeniden yapılandırılması konusunda anlaştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İran ile P5+1 ülkeleri arasında ‘Arak Reaktörü’nün Modernizasyonu’ konusunda anlaştıkları belirtildi.

Dışişleri bakanları tarafından imzalanan anlaşmanın, nükleer anlaşmanın uygulanmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Erak reaktörünün modernizasyonunun tamamlanması için katılımcı ülkelerin yükümlülüklerinin çerçevesinin çizildiği anlaşmada, modernizasyonun ertelenmeden başlaması isteniyor.

Anlaşmaya göre Erak modernleştirme projesinden İran sorumlu olacak, P5+1 ülkeleri ise projeye yardımcı olarak müdahil olacak. İran, projenin sahibi ve yönetisi olarak lider rolü alırken, P5+1 ülkeleri ise proje kapsamında rektörün dizaynı, yakıt geliştirme, üretim, güvenlik, reaktör parça tedariki ve kullanılmış yakıt yönetimi konularında destek verecek. İran ve Çalışma Grubu, modernizasyon projesi için 5 yıllık bir plan hazırlayacak.

İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan (P5+1 ülkeleri) arasında 14 Temmuz’da Viyana’da varılan kapsamlı nükleer anlaşmadaki önemli yükümlülüklerden biri de ‘Arak araştırma reaktörünün modernizasyonu’ konusuydu. Anlaşmaya göre İran’ın, Erak ağır su reaktörünü hafif su reaktörüne dönüştürmek ve tıbbi araştırmalar yapmak üzere yeniden tasarlaması öngörülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.