HaberlerİranOrtadoğu

İran, 5+1 ülkeleri ile müzakereye hazır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, önerilen paketin çerçevesinde İran’ın 5+1 ülkeleri ile müzakereye hazır olduğunu söylemekle, ön temaslar için gerekli hazırlıkların yaplmakta olduğunu bildirdi.

Yerli ve yabancı basın mensupları ile bugün Pazartesi gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasan Kaşkavi, ABD ve Batı’nın en kısa sürede İran ile müzakere istemeleri hakkındaki bir gazetecinin sorusunu yanıtlayarak, önerilen paketin çerçevesinde İran’ın 5+1 ülkeleri ile müzakereye hazır olduğunu söyledi.

Kaşkavi, ön temaslar için gerekli hazırlıkların yaplmakta olduğunu da bildirdi.

İran’ın bloke edilmiş mal varlığı karşılığında 20 adet ileri teknoloji uçağın İran’a teslimi hakkındaki Amerika’nın önerisi ile ilgili başka bir soruyu yanıtlayan Kaşkavi, İran’a uçak satmak için ABD’nin hiçbir yetkilisi tarafından İran’a öneri gelmediği gibi bunun medyatik bir haber olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Amerikalılar tarafından bugüne kadar bu hususta hiçbir resmi tutum sergilenmediğini de konuşmasına ekleyerek, sivil uçaklara yönelik yapılan yaptırımın insan haklarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Kaşkavi, “Batılıların bu yanlış ve insanlık dışı politikdan vazgeçmelerini ümit ediyoruz”dedi.

Kaşkavi, 5+1 ülkeleri ile yapılacak müzakerelerin tarihi için bilgi vermezken, konu ile ilgili başka bir soru üzerinde, nükleer müzakerelede İran’ın kapasitesi yapıcı ve sürdürebilir olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.