HaberlerİranOrtadoğu

İran, 5+1 ve UAEA ile müzakerelere sıcak bakıyor

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran ve UAEA’nın gelecek müzakerelerde uzlaşmalarını temenni etti. Nükleer şehitler için düzenlenen törenin kulisinde gazetecilere İran ile ajans arasındaki müzakerelerin geleceğini değerlendiren sözcü, Tahran’da gerçekleşen müzakereler iyi geçtiğini ve ajans temsilcileri de müzakerelerin yapıcı olduğunu itiraf ettiğini belirtti.

Sözcü aynı zamanda uzlaşmak için İran milletinin nükleer hakları tanınması gerektiğini ve eğer her hangi bir kaygı söz konusu ise bertaraf edileceğini vurguladı.

İran yönetimi UAEA ile nükleer müzakereleri sürdürmekte kararlı olduğunu belirten sözcü, işbirliğinin tam ve bütün ülkelerin nükleer haklarını güvence altına alacak şekilde gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

İran ile 5+1 müzekerelerine de değinen sözcü, bu müzakerelerin ajans ile sürdürülen müzakerelerden ayrı tutulması gerektiğini, 5+1’in siyasi bir yaklaşım sergilediklerini ve İran milletine baskı uygulayarak özel amaçların peşinde olduklarını düşündüklerini vurguladı.

Sözcü İranlı nükleer bilimcilere yönelik hain suikastler konusunda da konunun ajans aracılığı ile takipçisi olduklarını kaydetti

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.