HaberlerİranOrtadoğu

İran: 950 Ton Uranyum Rezervimiz Var

İran’ın 900 ile 950 ton arasında uranyum rezervine sahip olduğunun altını çizen Ali Ekber Salihi, uranyum rezervinin ülkesinin uzun vadeli nükleer hedefleri için yeterli olduğunu söyledi.

İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Salihi, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin talimatıyla santrifüjlere yedek parça üretmek için yeni bir tesisin inşasının tamamlandığını sözlerine ekledi.

Santrifüjlerde hammadde olarak kullanılan gaz rezervlerini artırmak için İsfahan’da bir uranyum dönüşüm tesisinin yapımına başlandığını belirtti.

Ali Ekber Salihi, Santrüfüjlere yedek parça üretmek için kurulan tesisin ve İsfahan’da santrifüjlerde hammadde olarak kullanılan gaz rezervini artırmak için yapımına başlanan tesisin İran ile P5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını söyledi.

Temmuz 2015’te İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan Nükleer Anlaşma, Tahran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yüzde 3.67 oranında devam etmesini sağlıyor.

Nükleer Anlaşma imzalanmadan önce İran, uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştiriyordu.

Uzmanlar, nükleer silah üretim aşamasına gelmek için uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.