DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, AB, Kanada ve ABD’deki insan hakları ihlallerini eleştirdi

İran İslam Cumhuriyeti heyeti insan hakları konularına ayrılan BM Genel Kurulunun üçüncü komitesinde, AB, Kanada ve ABD’deki insan hakları ihlalini eleştirdi.

New York’ta bulunan İran heyeti üçüncü komitenin toplantısına aktif katılarak, insan hakları korucusu olarak kendini lanse eden ancak icraatlarında insan haklarını ihlal eden, dini ve etnik ayrımcılık yapan ve başkalarına saldırarak kendi suçlarını örtbas etmeye çalışan bazı ülkelerin tutumunu eleştirdi.

İran İslam Cumhuriyetinin komitedeki temsilcisi, Avrupa, ABD ve Kanada’daki insan hakları ihlallerine vurgu yaparak “AB üyesi ülkelerde ırk, din ve etnik ayrımcılık geçen yıllar içinde arttı. Müslümanlar ve dini azınlıklar sözlü ve fiziksel saldırıya uğruyor. İş bulmada da büyük ayrımcılığa maruz kalıyorlar ve haklarını ararken de haklarında büyük zulüm yapılıyor” dedi.

Toplantıda Müslümanların hatta dini vazifelerini halka açık mekanlarda yerine getirmekte bile mahrum oldukları bazen de türban takmalarının da engellendiği, AB polisinin öfke ve işkenceye baş vurduğu ve bütün bu konuların BM’nin çeşitli komitelerinde de dile getirldiği belirtildi.

İran heyeti “Kanada’da yerli halk yoğun ayrımcılık altında bulunuyor ve bu kesimin yaşam düzeyi de diğer kişilere nazaran çok düşüktür” dedi.

ABD’deki insan hakları ihlaline de işaret eden İran heyeti “BM raporlarına göre etnik ve dini azınlıklara yönelik kötü muamele yapılıyor ve bu kişilerin hakları ihlal ediliyor. Amerikan devleti de Siyonist İsrail rejiminin Filistin halkına yönelik işkence, kötü muamele ve katliamına tepkisiz kalıyor ve bunları destekliyor ” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.