HaberlerİranOrtadoğu

İran-AB ticari ilişkileri tüm yaptırım dışı kalemleri kapsamalı

İran Ticareti Geliştirme Kurumu Başkan Vekili Muhammed Rıza Modudi, İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhüttlerini yerine getirdiği için AB’nin uygulayacağı finans mekanizmasının tüm yaptırım dışı kalemleri kapsaması gerektiğini dile getirdi.

İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi ile yaptıkları görüşmede AB’nin İran’la ticarete özel SPV adlı finans mekanizmasının sadece insani yardım ürün ve malları ile sınırlı olmaması gerektiğini kaydederek, AB’nin finans mekanizmasının bir an önce uygulanması gerektiğini bildirdi.

ABD’nin AB’yi SPV mekanizması konusunda baskı altına almasının AB için büyük bir tehdit oluşturduğunun altını çizen İranlı yetkili, ‘ABD bu hedeginde başarılı olursa global ticarette AB darbe alır’ açıklamasında bulundu.

Nükleer anlaşmanın birkaç ülke tarafından imzalandığı için ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesinin anlaşmanın yürürlükten kaldırılmasına neden olmayacağını belirten Modudi, AB’nin nükleer anlaşmadan doğan ekonomik hakların uygulanması için çaba göstermediği takdirde, bu bloğun imza attığı diğer anlaşmalara da gölge düşürüleceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.