HaberlerİranOrtadoğu

İran, ABD casuslarını şimdilik serbest bırakmayacak

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi, ABD’li casuslardan başka, Aşura olaylarına karışan Avrupalı bir maslahatgüzarın da tutuklandığını belirtti.

“Amerika, 2007’de tüm uluslararası yasalara ve konvansiyonlara aykırı olarak işgal ettiği Irak’taki İranlı diplomatları resmi görevlerinin başındayken kaçırıp uzun süre hapiste tutmuştu.Şimdi Amerika devletinin bunu hatırlaması ve bizde tutuklu bulunan üç casusu için fazla aceleci davranmaması gerekir” diyen İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi, İran’ın kimseden korkmadığını ve Milli bütünlüğüne kastetmeye kalkışan herkesi, pişman edebilecek güç ve azme sahip olduğunu ima etti.

Hürremabad kentinde yaptığı konuşmada Aşura günü Tahran’da çıkan fitne olaylarına da değinen milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Alaeddin Burucerdi, olaylara karışan tutuklular arasında Avrupalı bir maslahatgüzarın da bulunduğunu belirtti.

Amerika kongresinin İran İslam cumhuriyeti nizamını çökertmek için 60 proje hazırladığı ve bu projelere 55 milyon dolar ödenek tahsis ettiğini belirten Burucerdi, İran milletinin bu tür fitneleri son 30 yılda en iyi şekilde aştığını ve bu tür komplolara geçit vermediğini vurguladı.

İran’da tutuklu bulunan üç Amerikalı casus hakkında da Burucerdi, “Amerika tüm uluslararası yasalara ve konvansiyonlara aykırı olarak Irak’taki İranlı diplomatları resmi görevlerinin başındayken kaçırıp uzun süre hapiste tuttu. Amerika devletinin bunu hatırlaması ve şimdi bizde tutuklu bulunan üç casusu için aceleci davranmaması gerekir” , ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.