İran

İran: ABD ile doğrudan veya dolaylı müzakereye gerek yok

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, yaptırımların tümü kaldırılmadan ve Amerika Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmaya geri dönmeden, Washington ile ne doğrudan, ne de dolaylı müzakereye gerek olduğunu belirtti.

CNN kanalına konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, ister Viyana’da ister başka yerde olsun, İran Amerika yönetimi ile Bercam nükleer anlaşmasına dönmeden hiç bir türlü müzakere etmeyeceğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin bu konuda tutumu gayet net ve açık ve yaptırımların tamamen kaldırılmasından ibaret olduğunun altını çizen Sözcü Hatipzade, Biden yönetimi kağıt üzerinde değil de, asıl pratikte Donald Trump yönetiminin hatalarını düzeltmesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü Hatipzade, ancak Biden yönetiminde bazı yetkililer hatta Donald Trump yönetiminden daha fazla İran’a yaptırım dayatılması ve dayatılan yaptırımların devam etmesinin üzerinde ısrar etttiklerini kaydetti.

Dünyada hiç bir ülke milli güvenliğinden taviz vermediğini kaydeden Sözcü Hatipzade, İran füzeleri ülkeyi savunmak için olduğunu ifade etti.

Hatipzade bir kez daha Donald Trump yönetiminin İran’a dayattığı tüm yaptırımların kaldırılması ve şartlar Ocak 2017’den öncesine geri dönmesi gerektiğini belirterek, Amerika yönetimi BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine uyması ve hangi adın altında olursa olsun, İran’a dayattığı tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.