HaberlerİranOrtadoğu

İran, ABD ile ikili müzakereye girmeyecektir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın Amerikayla ikili müzakereye girmeyeceğini söyledi.

Mihmanperest düzenlediği haftalık olağan taplantıda, İran ve ABD arasında ikili müzakere gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusu üzerinde, İran’ın Amerikayla ikili müzakerelere girmeyeceğini vurguladı.

Mihmanperest, uluslararası krizlerin çözümünde İran’ın düşüncesi ve mantığı her fırsatta dünya kamuoyuyla paylaşılabileceğinin altını çizdi.

Ülkesinin İran ile teamüle girmeye hazır olduğunu şeklindeki ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinto’un çifte standart tumuna dikket çeken Ramin Mihmanperest, İran milletinin diyalog ve mantık yanlısı olduğunu, milletin hukukunu savunmak için her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

Mihmanperest, İran’ın, bölge güvenliği için her zaman çaba gösterdiğini, buna karşın, ABD yönetimi dile getirdiği sözler ve davranışlarıyla çifte standart bir tutum sergilediğini vurguladı.

Irak ve Afganistan konusunda ABD ile müzakere etmek için İran’ın herhangi bir imtiyaz alıp almadığı başka soru üzerinde Mihmanperest, bölge güvenliği için İran’ın imtiyaz almak peşinde olmadığını söyledi.

ABD ve Batılı bazı ülkelerdeki kimi gruplar ile İsrail’in bölgede çatışma çıkarma peşinde olduğunu belirten Mihmanperest, olası bir savaşın faturasının ağır olacağının herkesçe bilindiğini kaydetti.

”Siyonist İsrail rejimi bölgede fitne ve çatışma çıkarma peşinde” diyen Mihmanperest, İsrail’in Gazze saldırısı olan ”22 gün” ve Hizbullah ile giriştiği ”33 gün” savaşlarındaki yenilgisini telafi etme amacında olduğunu belirtti.

Mihmanperest, İnterpol tarafından aranan 100 kadar Halkın Mücahitleri(Münafıkarı) adlı terörist örgütüne mesup olanların hala Irak’ta bulunmakta olduklarına karşın İran’ın hangi girişimlerde bulunduğuna dair bir soruya mukabil , 12 bin masum insanın ölmesinden sorumlu olan Münafıklar terörist örgütün komşu ülkelerde bulunmalarının İran’ın bu ülkelerle olan ilşkilerinin zedelenmesine yol açacağını ifade etti.

Mihmanperest, Münafıkları İran’a teslim edilmelerini ümit ederek, pişman olanları ise İran milletinin kucağına geri dönebileceklerini konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.