HaberlerİranOrtadoğu

İran : ABD ile ilişki kurmaya çok uzağız

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, ABD dışşileri bakanı Hillary Clinton’ın sözlerinde işaretle, “ABD ile ilişkiler kurmak konusundan çok uzağız”dedi.

Geçtiğimiz gün Senegal meslektaşı Medike Niang ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İran ile ilişkiler kurmak hususundaki bir gazetecinin sorusu üzerinde, diplomasi gereği ortaya atılan her çeşit öneri ve isteğin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Yıllardan beri İran ve ABD arasında kalan pek çok meselerin olduğunu ve bu ülkenin İran nezdindeki dosyası kabardığını hatırlatan Menuçehr Mutteki, İran ve ABD arasında var olan konuların bu iki ülkenin ilişkilerinden daha çok önemli olduğunun altını çizdi.

ABD Başkanı Obama’nın ortaya attığı bazı söylemleri değerlendirmeye alan İran Dışişleri Bakanı, İran’ın, ABD Başkanı’nın ortaya koyduğu görüşleri ve sözlerini dikkate aldığını, özellikle ‘nükleer silahsızlandırma’ konusu gibi pek çok meseleler üzerinde İran’ın uluslararası alanda olumlu yaklaşımlar sergilediğini belirtti.

Menuçehr Mutteki, “ABD ve İran’ın ilişkileri konusundan çok uzağız”diyerek, ABD yönetiminin İran’a yönelik sergilediği tutumun ve eski politikaların değişmesi zaruri olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.