HaberlerİranOrtadoğu

İran, ABD ilişkilerinde dikkatlidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Tahran’ın Washington ile ilişkileri konusunda yaptığı açıklamada “biz ticaret ehli olduğumuz için pahalıya almamaya ve bu arada ürünlerimizi de ucuza satmamaya dikkat ediyoruz” dedi.

Mutteki, bölge ve İran İslam Cumhuriyeti gibi farklı konular hakkında Obama hükûmetinin politikalarını takip ettiklerini belirtti.

Mutteki “bu yüzden bu dönemde ABD’nin tutumunu izlemeye aldık. Henüz karar aşamasına gelmedik. Gelişmeleri ve Washington politikalarını değerlendiriyoruz. Tabii Beyaz Saray’ın bölge ve özellikle İran konusunda açıkladığı politikalarla uyguladığı arasında gözle görülür bir uyum görmüyoruz” dedi.

ABD’nin açıkladığı ve uyguladığı politikalar arasında niçin bir uyum görmediği konusunda Bush hükûmetinin kriz yaratması ile Obama hükûmeti politikaları arasında bir karşılaştırma yapan Mutteki şöyle konuştu: “Bush liderliğindeki ABD’nin eski hükûmeti Irak ve Afganistan’a saldırmak gibi birçok kriz yarattı ve yanlış politikalarıyla ABD’yi ekonomi alanda çok zora soktu. Biz henüz ABD’nin içinde bulunduğu bu şartlardan çıkmasını sağlayacak bir tutum görmedik. Diğer bir deyişle ABD, henüz Afganistan ve Irak meselesinde ciddi ve savunulacak bir strateji belirlemediği gibi Filistin ve Orta Doğu meselesinde de Beyaz Saray tarafından yeni bir tutum gözlemedik.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.