HaberlerİranOrtadoğu

İran: ABD nükleer anlaşmadan çekilirse NPT’den çıkacağız

İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, Tahran’da uluslararası basın-yayın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rızai, Suriye’nin geleceği ile ilgili yönelitlen bir soruya, “Er ya da geç, Amerikalılar Suriye’den çıkacak. Son haftalarda ABD Merkez Komutanlığı, Arap güçlerini Fırat kuzeyinde konuşlandırmak için Arap Ordusu komutanlarla farklı toplantılar düzenlemişti. Bu güçler şimdi Yemen’de Suudi Arabistan’a yardım ediyor, ancak bu güne kadar hiçbir gelişme göstermediler. Bana göre Amerikalılar Suriye’nin küçük bir bölümünde bile güvenlik sağlayamıyorlar. Bu projenin yürürlüğe girmesi mümkün değil. Arap orduları Suriye topraklarına girdiği takdirde Türkiye ile de sorun yaşanabilir” yanıtını verdi.

Rızai ilaveten, “Suriye’nin geleceği oldukça umut verici. Suriyeliler arkadaşlarını ve düşmanlarını iyi tanıyorlar. Şam hükümeti de hem siyasi süreçte hem de sahada iyi potansiyellere sahip olduğunu gösterdi. Biz Suriye’de ulusal diyaloğu ve Suriye halkının elde ettiği kazanımları destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yemen krizi konusunda Muhsin Rızai, “Herhangi bir milletin kaderinin o ülkenin halkı tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Yemenli-Yemenli müzakereler saldırı, kısıtlama ve kuşatmanın yerini almalı. Halkın yiyecek ve ilaç sorunları ve Yemen’in bombalanması bizim için kabul edilemez. İşgalci güçleri destekleyen herhangi bir ülkenin ismi tarihte bir kara leke olarak yazılacaktır” açıklamalarında bulundu.

Gündemde çok tartışılan nükleer anlaşmaya da değinen Muhsin Rızai, “Sayın Zarif ve Şemhani’nin ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesiyle ilgili konuşmaları oldukça ciddidir; eğer Amerika anlaşmadan çekilirse, biz de NPT’den çıkacağız, mevcut anlaşma için çok çalıştık ve yeni maliyetlere girmeye istekli değiliz, NPT’den çekilmemiz tüzüğüne göre yasaldır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.