HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, ABD ve İngiltere’nin AUKUS anlaşmasındaki ikili tutumunu eleştirdi

İran’ın Viyana’da bulunan uluslararası kuruluşlar nezdindeki büyükelçisi Kazım Garibabadi, ABD ve İngiltere’nin Avustralya’ya yüzde 90 zenginleştirilmiş yakıt kullanan denizaltı anlaşmasındaki ikili tutumunu eleştirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-UAEA  65. Genel Kurulunda bir konuşma yapan Garibabadi, ‘’ İran gibi ülkelerin barışçıl maksatlarla yüzde 60 uranyum zenginleştirmesi için serzenişte bulunan ülkelerin Avustralya’ya yüzde 90 zenginleştirilmiş yakıt kullanan nükleer denizaltı satması üzüntü vericidir. ‘’ dedi.

Garibabadi, ‘’ İran her zaman Ajans üyesi her ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda Ajansın kuralları çerçevesinde barışçıl nükleer programa sahip olmasını savunmuştur, bu doğrultuda da Avustralya’nın Ajans ile bir anlaşmaya varması gereklidir. Ajans Avustralya’nın yüksek düzeyde zenginleştirilmiş nükleer maddelerine istediği zaman ulaşma imkanına sahip olmalı ve bu yönde hiç bir bahane kabul edilemez.‘’ dedi.

Ajans Yönetim Kurulunun bu önemli konuda sürekli bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Garibabadi, ‘’ ABD ve İngiltere, iki önemli konu olan silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmalarını tehlikeye atmışlardır. ABD ve İngiltere çifte standartlar ve ikiyüzlülüğü durdurmalı ve NPT 3. maddesi çerçevesindeki taahhütlerini sahte stratejik kaygılar bahanesi altında çiğnemekten kaçınmalılar.‘’ dedi.

ABD, İngiltere ve Avustralya arasında yapılan, Canberra hükümetinin nükleer denizaltıya sahip olması ve nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını içeren “AUKUS” isimli savunma anlaşmasının ardından, Avustralya “nükleer güce” ulaşmadan önce nükleer denizaltılara kavuşacak ilk ülke olarak kayıtlara geçecek.

AUKUS, 15 Eylül 2021 tarihinde Avustralya, Birleşik Krallık ve Amerika  tarafından ilan edilen üçlü bir güvenlik paktıdır./

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.