HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran, ABD’yi 444 gün boyunca aşağıladı

Irak’ta Amerikalılar tarafından gözaltına alınıp da sonra serbest bırakılan İranlı bir diplomat Amerikalıların, 1979 yılında Tahran Büyükelçiliklerinin İranlı öğrencilerce ele geçirilmesiyle ilgili tepkileri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Irak’ın Erbil kentinde Amerikan işgal güçleri tarafından gözaltına alınıp da bir süre önce serbest bırakılan İranlı diplomat Mecid Kaimi Haydari ,Amerikalıların kendisini sorgularken, 1979 yılında ABD’nin Tahran Büyükelçisinin “Casusluk Yuvası” olarak Müslüman ve İnkılâpçı bir öğrenci grubu tarafından ele geçirilmesi olayıyla ilgili gösterdikleri tepkileri hakkında ilginç bir anısını anlattı.

Kaimi Haydari bu hususta şöyle konuştu: “İlk sorgulanmalarımdan birinde, beni sorguya çeken Amerikalılardan biri garip bir harekette bulundu. O bir keçeli kalemle bir beyaz tahtaya “444” rakamını yazdı ve bana dönerek “Bunun anlamını biliyor musun” diye sordu. “Hayır, bilmiyorum” dedim.

Amerikalı bunun üzerine “Bizim diplomatlarımız 1979 yılında 444 gün sizin esiriniz olarak Tahran’da kaldılar” dedi. Ben de gayet soğukkanlı bir şekilde o hadisede bizim haklı olduğumuzu, Amerikan Diplomatların İran’da casusluk yaptıkları için o aşamada böyle girişimin gerçekleştirildiğini ve orada ele geçirilen belgeler de bunu teyit ettiğini kendisine anlattım”.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.