HaberlerİranOrtadoğu

İran Adalet Bakanı Bazı Ülkelerin Çifte Standart Uygulamalarını Eleştirdi

İran Adalet Bakanı, “Bir takım ülkeler BM İnsan hakları imkanlarını kullanarak ve çifte standart icraatlarda bulunarak, onlardan farklı kültür, gelenek ve siyasete sahip olan bazı ülkelere karşı girişimlerde Bulunmaktalar” ifadesini kullanarak bu ülkeleri eleştirdi.

Dün Cenevre’de 37. İnsan Hakları Oturumunda konuşan İran Adalet Bakanı Ali Rıza Avai, insan hakları iddiacılığında bulunanların sürekli başka ülkeleri suçladıklarını ve noksan insan hakları ihlali iddialarıyla söz konusu ülkeleri baskı altına almaya çalıştıklarını, oysa bu ülkelerin kendi vatandaşları, özellikle de siyahlar ve mültecilerin, yabancıların ve o ülkelerin asıl sahibi yerlilerin alenen ırkçı ve ayrımcı siyasetlere tabii tutulduklarını ve bu ülkelerin kendisinde insan haklarının fahiş ölçüde ihlal edildiğini bildirdi.

ABD’nin, Kudüs’ü işgal rejimi İsrail’in başkenti olarak tanımak istemedeki tek yanlı karar ve girişiminin Filistin halkının haklarının fahiş derecede ihlali olduğunu belirten İran Adalet Bakanı Avai, Yemen savayına da temasla bu savaşın üçüncü yılında halen devam etmekte olduğunu ve son bulması için de her hangi bir umudun mevcut olmadığını, bu ülkede insani bir facianın tüm dünyanın gözleri önünde yaşanmakta olduğunu bildirdi.

Avai ayrıca Myanmar müslümanlarının durumuna da temasla, bu ülke müslümanların durumunun içler acısı olduğunu, insanları rencide ettiğini ve bugün dünyada en kötü insan hakları ihlalinden birinin de Arakan müslümanlarına yönelik işlendiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.