HaberlerAfganistanDünyaİranOrtadoğu

İran-Afganistan-Çin demiryolu İranlı yetkililer ile Taliban arasındaki görüşmenin odak noktası

Afganistan’daki Taliban hükümetinin demiryolu dairesi başkanı, İran Demiryolu Geliştirme Konsorsiyumu üyeleriyle yaptığı görüşmede İran-Afganistan-Çin demiryolu projesi konusunu ele aldı.

Tesnim haber ajansının bildirdiğine göre dün Çarşamba günü Baht al-Rahman Şerafet, Tahran’da İran Demiryolu Geliştirme Konsorsiyumu üye şirketlerinden Terhe No Endişan’ın başkanı Muhammed Reşidiyan ile bir araya geldi.

Afganistan Demiryolu İdaresi’nden yapılan duyuruya göre, bu toplantıda bu şirketin İran-Afganistan-Çin demiryolu güzergahına ilişkin başlangıç ​​planı, bu demiryolu güzergahı ile ilgili gerekli temel bilgileri de içeren katılımcılara sunuldu.

Şerafet bu şirketin sunduğu ilk plandan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, her iki taraf da Çin’in bu demiryolu güzergahına yatırımını çekebilmesi için bu ülkeyle ortak müzakerelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Afganistan Demiryolu Dairesi Başkanı, Tahran’daki ziyaretlerinin devamında Haf-Herat dördüncü bölümünün ikinci faz demiryolu projesinin detaylı çalışmalarını ve tasarımını yürüten “İran Endüstriyel Danışman Mühendisler” şirketiyle de bir araya geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2023 (14) içerik yüklenmiştir.