AsyaHaberler

İran-Afganistan-Pakistan ortak bildirisi imzalandı

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki’nin Pakistan’a gerçekleştirdiği ve daha çok Afganistan ve bölge meselelerini içeren üçlü oturumda, İran-Afganistan-Pakistan arasında ortak işbirliği bildirisinde anlaşmaya varıldı.

Üç ülke dışişleri bakanları arasında yapılan görüşme sonunda yayınlanan bildiride, üç ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yapılırken, geçen yıl üç ülke liderinin 25 Mayıs’taki ortak bildirisine temasla, bölgede terör, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, aşırılıkla mücadele konularında işbirliğine vurgu yapıldı.

Söz konusu bildiride, bölgenin barış ve güvenliğine de temas edilirken, terörle mücadele konusunda üç ülkenin karşılıklı enformasyon göndermesi ve uyum içinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekildi.
Afganistan’ın yeniden yapım ve onarımının hızlandırılmasının bölge güvenliğinin yararına olacağının vurgulandığı üçlü bildiride, uluslar arası toplumun bu konuda Afganistan’a yardım etmesinin kaçınılmaz olduğu kaydedildi.

Bu arada İran dışişleri bakanı Mutteki, İran’ın Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanması için elinden gelen her türlü yardımı yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.