HaberlerİranOrtadoğu

İran-Afganistan-Tacikistan işbirliği geliştirilecek

İran İslam Cumhuriyeti, Afganistan ve Tacikistan cumhurbaşkanları, ekonomi, bayındırlık, siyasi ve kültürel alanlarda üçlü iş birliği düzeyinin geliştirilmesinin şart olduğunu vurguladılar.

Ortak basın toplantısına katılan Ahmedinejad, Karzai ve Rahmanov, üçlü toplantı sürecini olumlu değerlendirerek ikili, bölgesel ve uluslar arası konularda üç ülkenin iş birliğini geliştirmesini istediler.

Basın toplantısında konuşan Ahmedinejad, İran, Tacikistan ve Afganistan’ın kültür, tarih ve uygarlık açısından ortak olduklarını vurgulayarak “üç ülke halkı tarihi ilişkilere sahipler ve bugün de kardeşlik ve komşuluğun yanında ortak menfaatlere ve ortak düşmanlara sahipler. Üç milletin ortak düşmanı, ülkelerimizin ve halkımızın gelişmiş, bağımsız ve özgür olmasını istemeyenlerdir. Üç ülke arasındaki ekonomi ve kültürel ilişkiler, mümkün mertebe gelişmeli ve bu konuda, üç ülke, tüm deneyimleri, gelişmeleri ve birikimlerini İran-Afgan-Tacik milletiyle paylaşmalı çünkü ortak bir geleceğimiz var” dedi.

Dördüncü liderler zirvesinin söz konusu üç ülkenin iş birliğinin gelişmesi için büyük bir adım olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “toplantıda, ticaret hacminin geliştirilmesi kararlaştırıldı çünkü bu, üç milletin ve bölgenin yararınadır, taşımacılık ve enerji nakli konusunda da ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı. Bu konuda da iş birliği düzeyinin bir an önce gelişmesini umuyoruz” dedi.

Bölge şartlarının da üçlü zirvede ele alındığını hatırlatan Ahmedinejad “Afganistan’ın güvenliği ve ilerlemesinin tüm bölgenin güvenliği yararına olduğuna inanıyoruz. Afganistan’daki siyasi süreci ve ülkeyi tamamen yönetecek güçlü bir hükümeti destekliyoruz bu sürecin pekişmesine ve ülkedeki şartların daha uygun hale gelmesine yardım edeceğiz. Bölge sorunlarının en iyi çözümü, insani ve kültürel çözüm yoludur. Bölgede başkaların varlığı, sorunları çözmeyeceği gibi bu sorunları zorlaştıracak. Kötülük isteyenler kesinlikle bölge milletleriyle düşmanlıklarından bir kâr elde edemeyecek” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı da basın toplantısında Farsça konuşan ülkelerin liderler zirvesinin önemine işaret ederek, üç ülke arasında yapıcı iş birliğinin geliştirilmesini istedi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanov da üçlü zirvenin olumlu geçtiğini vurgulayarak söz konusu toplantının üç ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını ve ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba harcamak gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.