FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

İran-Afganistan-Tacikistan Zirvesi – Fotoğraf Galerisi

İran İslam Cumhuriyeti, Afganistan ve Tacikistan cumhurbaşkanları, Tahran’daki dördüncü tur müzakerelerinin sonunda ortak bir bildiriyi imzaladılar.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamdi Karzai ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahmanov, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan misafirperverliği ve uygun toplantı atmosferi için teşekkür ettiler.

Liderlerin sonuç bildirisinde taşımacılık, transit, ticaret ve enerjiyi geliştirmek iş birliğini içine alan önceki anlaşmaların hayata geçilmesi üzerinde durularak uyuşturucu, terör ve organize suçlarla ortak mücadele konusunda da anlaşmaya varıldığı vurgulandı.

Tahran Deklarasyonunu imzalayanlar, ayrıca tüm NPT üyelerinin barışçıl nükleer enerji hakkına sahip olduğu üzerinde durarak bu teknolojinin tüm ülkelerin açık hakkı olduğunu da belirttiler.

Sonraki toplantının Kabil’de yapılması da kararlaştırıldı. Üç ülke arasındaki iş birliği 2006 yılında başladı ve şu ana kadar dört liderler zirvesi yanında dışişleri bakanları düzeyinde de altı toplantı yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (12) içerik yüklenmiştir.