AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Afganistan’a yardıma hazır

İslami İran dışişleri bakanlığı Asya ve Pasifik Okyanusu işlerinden sorumlu yardımcısı İbrahim Rahimpur, dün Moskova’da düzenlenen Afganistan barış oturumunda yaptığı açıklamada, Afganistan’da güvenlik durumunun istenilen düzeyde olmadığını belirterek, terörizmle mücadele için bölge ülkelerinin teröristlere karşı kararlı oldukları mesajı vermelerinin zaruri olduğunu söyledi.

Rahimpur, İran’ın yaklaşık 4 milyon Afganlıya evsahipliği yaptığını belirterek; İran’ın Afganistan’da barışın sağlanması ve başta uyuşturucu madde kaçakçılığı olmak üzere iç ve bölgesel sorunların çözümü için yardıma hazır olduğunu söyledi.

Moskova’daki oturuma katılan delegeler, Afganistan buhranının çözümünün askeri olmadığını bildirirlerken, bu buhranın çözümü için Afganistan hükümeti ile işbirliğine hazır olduklarını ilan ettiler.

Bu oturumda İran, Afganistan ve Rusya temsilcilerinin yanısıra Çin, Hindistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Pakistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan temsilcileri de katıldılar.

Rusya dışişleri bakanlığının yayınladığı bildiriye göre, Amerika da bu oturuma davet edildi ama belirsiz nedenlerden dolayı bu oturuma katılmadı.

Amerika öyle bir ortamda Moskova’daki oturuma katılmıyor ki Rusya, Afganistan’da terörizmin ve güvensizliğin yayılmasının asıl faktörlerinden biri olarak ABD’yi görüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.