Haberler

İran, Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulmasını takip etmekte

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullaiyan, İran’ın Afganistan’da kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını takip etmekte olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Afganistan’a komşu 6 ülkenin dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Taliban’ın verdikleri sözü tutmasını temenni ederek, İran’ın Afganistan’da tüm etnik grupların katılımıyla kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını takip etmekte olduğunu söyledi.

Emirabdullahiyan, deneyimlerin kapsayıcı olmayan bir hükümetin kurulmasının tarih boyunca Afganistan’da istikrar, huzur ve ilerlemesine katkı sağlamadığını gösterdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı, toplantıya katılan dışişleri bakanlarından yüksek sesle Afganistan’da tüm etnik grupların katılımıyla kapsayıcı hükümetin kurulmasını dile getirmelerinin beklendiğini belirtti.

Bakan Emirabdullahiyan, Afganistan’da son 20 senedeki istikrarsızlık ve olaylardan ABD’nin sorumlu olduğunu ve bölge ve dünya kamuoyu için hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, ABD’nin işgali sırasında Afganistan’da uyuşturucu kaçakçılığı ve ihracatının kat kat arttığını ve terörizmin de büyüdüğünü ifade etti.

Emirabdullahiyan, İran’ın Afganistan’da savaşın yerini diyaloğun alması ve askeri araçlar yerine diyaloğun kullanılmasını istedi.

Bakan Emirabdullahiyan sözlerinin devamında, en ağır ve zalimce yaptırımlar altında bile İran’ın Afganistan’dan yaklaşık 4 milyon kardeşlerine evsahipliği yaptığını hatırlatarak, 4 milyon Afgan vatandaşın aşılanmasının Tahran’ın önceliği olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.