AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Afganistan’daki intihar saldırısını kınadı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Afganistan’ın Pektiya eyaletindeki intihar saldırısını şiddetle kınadı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Kasımi, 31 kişinin öldüğü ve 81 kişinin yaralandığı cani terörü kınadığı açıklamasında, ‘’Afganistan milletine ithal ve dayatılan terörizm istikrarsızlık yaratarak o ülkede ayrışma peşindedir fakat Kabil hükümetinin dirayeti ile bu komplo yenilgiye uğrayacaktır ve bu cinayeti işleyenler hesap verecekler’’dedi.

İki teröristin, Pektiya Velayetinde İmam Zaman Camiinde Cuma namazından önce caminin muhafızlarına ateş açtı daha sonra camiye girerek halka ateş açtılar.

Saldırıdan sonra Taliban grubu bir bildiri yayınlayarak saldırıda rolü olmadığını bildirdi.

Afganistan’da camilere yönelik düzenlenen saldırıları genel olarak IŞİD terör örgütü üstleniyor.

Bu arada Rusya cumhurbaşkanının Afganistan işleri özel temsilcisi Zamir Kabulov, daha önce yaptığı açıklamada, Afganistan’da terör saldırılarında Amerika ve NATO’nun rolünün olduğu zira NATO ve ABD’nin IŞİD teröristlerini Irak ve Suriye’den intikal ettiklerine dair ellerinde belgeler olduğunu bildirmişti.

Afgan halkı ve yetkilileri, bu zamana kadar defalarca yaptıkları açıklamada, Amerika’nın terör örgütü IŞİD’i çok yönlü ve sınırsız desteklediğini bildirmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.