AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Afrika’yla ilişkileri için hiçbir kısıtlama tanımıyor

İran Dışişleri Bakanı, bu ülkenin Namibya Büyükelçiliğinin açılışını iki ülke yetkililerinin ikili ilişkileri geliştirmekten yana iradelerinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber salihi, İran’ın Namibya Büyükelçiliğinin açılışı münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Namibya Büyükelçiliğimiz 16 yıllık bir aradan sonra yeniden açılışı her şeyden önce iki ülke yetkililerinin ikili ilişkileri geliştirmekten yana azim ve iradelerinin bir göstergesidir. İkinci olarak da, İslami İran’ın Afrika kıtasıyla işbirliğini genişletmeye yönelik büyük proje ve politikalarını sergilemekte” dedi.

Salihi daha sonra “Windhoek Büyükelçiliğimizin açılışı kuşkusuz iki ülke arasındaki karşılıklı saygıya dayalı ve İran-Namibya halklarının menfaatleri doğrultusundaki işbirliğinin geliştirilmesinde etkin rolü olacaktır” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Salihi ayrıca “Biz Afrika’yla ilişkilerimize hiçbir kısıtlama tanımıyoruz ve bu ilişkiler de kardeşlik, adalet ve eşitliğe dayanıyor” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2023 (38) içerik yüklenmiştir.